Aronia

Eksploroni veçoritë e frutit organik të aronis

icon

Aronia, njohur edhe si "mollë e egra" ose "mollë e zezë," është një frut i cili fillimisht u kultivua në Amerikë dhe pastaj u përhap në Europë. Ky frut ka qenë përdorur për prodhimin e lëngjeve, shurupeve, çajrave, reçelit, dhe produkteve të tjera të pasura me shijen dhe cilësinë e tij specifike. Aronia përbën një burim të pasur të substancave ushqyese dhe është i njohur për përmbajtjen e lartë të fibrave, vitaminës C, manganit, dhe vlerave të tjera të dobishme. Studiuesit kanë identifikuar se vetëm 28 gram aronia mund të ofrojnë përbërësit ushqimorë në vlerat e mëposhtme:

Kalori

13

Proteina

2 gram

Yndyrë

0 gram

Karbohidrate

12 gram

Fibër

2 gram

Vitaminë C

10% e vlerës së nevojshme

Mangan

9% e vlerës së nevojshme

Vitaminë K

5% e vlerës së nevojshme

thumb
Përfitimet nga fruti aronis

Nga Natyra, Për Shëndetin Tuaj!

icon

Shëndet i sistemit tretës

Anti-plakje dhe antioksidantë

Efekte Anti-Inflamatore

Rikuperim energjie

Forcon sistemin imunitar

Kontrollon nivelet e sheqerit në gjak

Mbrojtje e lëkurës

brand
brand
brand
brand
brand
brand
brand
brand
brand
brand
Arka e blerjeve0
Nuk ka produkte në shportë
0